top of page

Meilės kalbos šeimoje: kaip atrasti ryšį, kurio ieškote?

Ar kada nors susimąstėte, kodėl kartais atrodo, jog jūsų artimiausi žmonės tiesiog nesupranta jūsų jausmų, nors taip stengiatės juos parodyti? Arba kodėl, nepaisant visų pastangų, jūs pats jaučiatės lyg liktumėte nepastebėtas? Gal kada nors pagalvojote, kad jūsų meilė ir rūpestis kitais lieka nepastebėtas, nors labai stengiatės? Tai nėra jūsų kaltė – galbūt tiesiog kalbate skirtingomis „meilės kalbomis“. Taigi, atsakymas gali slypėti meilės kalbose.

Meilės kalbos šeimoje – tai vienas iš kertinių dalykų, padedančių stiprinti tarpusavio santykius. Šios žinios ne tik suartina šeimas, bet ir gali tapti raktu į geresnį supratimą, mažesnius konfliktus ir tikrą emocinį artumą. Meilės kalbos – tai moksliškai patvirtinti, pagrindiniai penki būdai, kuriais mes išreiškiame meilę ir jaučiame, kad esame mylimi. Šį terminą ir teoriją sukūrė Gary Chapmanas, o šiandien jos pritaikymas šeimose ir santykiuose tapo itin populiarus. Savo ir artimųjų meilės kalbos supratimas gali padėti sustiprinti jūsų tarpusavio ryšius, sumažinti konfliktų ir atverti duris į tikrą emocinį artumą.



Meilės kalbos šeimoje

Kas ir kokios yra penkios meilės kalbos?


Gary Chapmanas, populiarus santykių ekspertas, sukūrė teoriją apie penkias meilės kalbas, kurios apibrėžia, kaip kiekvienas iš mūsų išreiškia ir priima meilę. Štai jos:


  1. Palaikymo žodžiai – tai komplimentai, padėkos ir žodžiai, kurie skatina, motyvuoja ar tiesiog parodo, kad žmogus jums svarbus.

  2. Kokybiškas laikas – kai svarbiausia yra dėmesys ir buvimas kartu be jokių trikdžių.

  3. Dovanų teikimas – ne materialinės vertės svarba, o dėmesio simbolis, parodantis, kad apie žmogų galvojote.

  4. Paslaugos/ Pagalbos darbai – kai meilė išreiškiama per pagalbą, rūpestį ir paslaugas.

  5. Fiziniai prisilietimai – apsikabinimai, bučiniai ar tiesiog prisilietimas, kuris sukuria emocinį ryšį.


Kiekvienas iš mūsų turime savo pagrindinę/ dominuojančią meilės kalbą, kuri leidžia jaustis mylimiems. Štai kodėl kartais mūsų pastangos „kalbėti“ viena kalba lieka neišgirstos, jei mūsų artimųjų „kalba“ yra kitokia.


Meilės kalbų svarba šeimoje


Šeimoje, kur kiekvienas narys turi skirtingus poreikius ir lūkesčius, meilės kalbų supratimas gali būti tikras atradimas. Pavyzdžiui, vaikas, kurio meilės kalba yra „kokybiškas laikas“, gali jaustis nemylimas, jei tėvai neskiria jam pakankamai dėmesio, net jei rūpinasi visais kitais jo poreikiais. Partneris, kuris vertina „palaikymo žodžius“, gali pasijusti pamirštas, jei negirdi komplimentų ar padėkų, net jei gauna dovanas ar kitokios pagalbos.


Įsivaizduokite situaciją: jūs dovanojate savo partneriui brangią dovaną, o jis tiesiog nusišypso ir sako „ačiū“. Jums atrodo, kad jūsų pastangos neįvertintos, o partneris galbūt galvoja: „Kodėl ji tiesiog neatsisėda šalia ir nepabūna su manimi?“ Tai – meilės kalbų skirtumo pavyzdys.

Šeimos, kurios supranta savo narių meilės kalbas, gali:

  • Geriau išreikšti meilę ir suprasti kitų jausmus.

  • Sumažinti nesusikalbėjimą ir konfliktus.

  • Kurti stipresnį ir tvaresnį emocinį ryšį.



Meilės kalbos šeimoje

Kaip sužinoti savo artimojo meilės kalbą?


  1. Atidžiai stebėkite – kaip jūsų artimieji išreiškia meilę kitiems? Kokiuose momentuose jie atrodo labiausiai „žydintys“?

  2. Klausykitės jų skundų – dažnai tai, ko žmogui trūksta, atskleidžia jo meilės kalbą. Jei partneris nuolat sako, kad trokšta daugiau laiko kartu, galbūt jo kalba yra „kokybiškas laikas kartu“.

  3. Eksperimentuokite – sąmoningai išbandykite skirtingas meilės kalbas ir stebėkite reakcijas. Kartais tik praktika padeda suprasti, kas iš tiesų veikia.


Psichologo žvilgsnis: kaip meilės kalbų supratimas gali pakeisti šeimos dinamiką?


Meilės kalbų supratimas dažnai palyginamas su svetimos kalbos mokymusi. Gary Chapmanas savo knygoje pateikia puikų pavyzdį apie porą, kuri kalba skirtingomis gimtosiomis kalbomis. Įsivaizduokite, kad vienas partneris kalba angliškai, o kitas – prancūziškai. Kiekvienas gali kalbėti sava kalba, tačiau tikėtina, kad abu jausis nesuprasti ir nusivylę. Norint užmegzti ryšį, reikia mokytis vienas kito kalbos.


Meilės kalbų atveju tai reiškia:

  • Atkreipti dėmesį į tai, kas artimajam svarbiausia. Galbūt partneriui rūpi palaikymo žodžiai, o jūs nuolat dovanojate dovanas, tikėdamiesi parodyti meilę. Mokydamiesi jo meilės kalbos, galite pradėti naudoti žodžius, kurie jam reiškia daugiau.

  • Būti kantriems. Kaip ir su užsienio kalba, mokymasis užtrunka. Pirmieji žingsniai gali atrodyti nepatogūs, tačiau su laiku tai taps natūraliu įpročiu.

  • Pritaikyti žinias kasdienybėje. Meilės kalba tampa tikrai veiksminga tik tada, kai ja naudojamasi nuolat – ne tik ypatingomis progomis.


Toks požiūris ne tik leidžia užmegzti stipresnį emocinį ryšį, bet ir padeda abiem partneriams jaustis mylimais ir vertinamais taip, kaip jiems labiausiai reikia. Jeigu jaučiate, kad mokytis naujų įgūdžių šeimos santykiuose jums sudėtinga, psichologinės konsultacijos gali būti jūsų pagalbinis kelias. Kartu galime atrasti būdus, kaip lengviau išmokti meilės kalbų ir pritaikyti jas jūsų kasdieniame gyvenime.





Kodėl verta kreiptis į psichologą dėl meilės kalbų?


Nors meilės kalbų teorija yra paprasta, ją pritaikyti realiame gyvenime gali būti sudėtinga. Kiekviena šeima susiduria su skirtingais iššūkiais, ir kartais reikia pagalbos, kad galėtumėte įveikti įsišaknijusius nesusikalbėjimo modelius.

Psichologinės konsultacijos gali padėti:

  • Atrasti jūsų šeimos narių meilės kalbas.

  • Išmokti, kaip tinkamai jas naudoti kasdieniame gyvenime.

  • Spręsti gilumines problemas, kurios trukdo santykiams klestėti.


Kviečiu jus atrasti meilės kalbas kartu


Meilės kalbos šeimoje gali tapti tikru atradimu. Jei jaučiate, kad santykiai su šeima ar partneriu reikalauja dėmesio.


Kaip psichologė, dirbanti su šeimomis ir poromis, žinau, kaip svarbu ne tik teorija, bet ir praktiniai sprendimai, kurie veikia realiame gyvenime. Jei jaučiate, kad jūsų šeimos narių emocinis ryšys priblėso arba norėtumėte geriau suprasti vieni kitus, kviečiu pasikalbėti. Konsultacijų metu padėsiu atrasti jūsų šeimos narių meilės kalbas ir pritaikyti jas kasdienybėje.


Jūsų šeima nusipelno santykių, kurie teikia džiaugsmą ir artumą. Meilės kalbos gali tapti tuo tiltu, kuris sujungia. Pradėkime šią kelionę kartu. Susisiekime ir kartu sukursime šeimą, kurioje visi jaustųsi mylimi.



Jūsų J.





 

Sužinok savo meilės kalbą: trumpas testas


Pasirinkite vieną variantą, kuris jums atrodo artimiausias ar labiausiai atspindi tai, kaip jaučiatės mylimas. Jei keli atsakymai atrodo tinkami, pasirinkite tą, kuris jums svarbiausias.


  1. Kas jums labiausiai patinka santykiuose?

    • a) Kai man sako gražius, palaikančius žodžius.

    • b) Kai galime kartu praleisti kokybišką laiką.

    • c) Kai gaunu netikėtą dovaną, net ir mažą smulkmeną.

    • d) Kai man padeda atlikti darbus ar spręsti problemas.

    • e) Kai mane apkabina, bučiuoja ar tiesiog prilaiko už rankos.


  2. Kaip dažniausiai rodote meilę kitiems?

    • a) Sakau komplimentus ar išreiškiu dėkingumą žodžiais.

    • b) Planuoju laiką kartu be trukdžių.

    • c) Ieškau mažų dovanų ar siurprizų, kurie pradžiugintų.

    • d) Stengiuosi padėti praktiniais dalykais.

    • e) Rodau meilę fiziniais prisilietimais.


  3. Kaip norėtumėte, kad partneris parodytų meilę jūsų gimtadienio proga?

    • a) Parašytų gražų laišką ar pasakytų, kiek daug jums reiškiate.

    • b) Suorganizuotų dieną, kurią galėtume praleisti kartu.

    • c) Pateiktų simbolinę dovaną, kuri parodytų, kad apie mane galvojo.

    • d) Padarytų ką nors naudingo, pvz., paruoštų vakarienę ar sutvarkytų namus.

    • e) Apkabintų mane su meile ir būtų šalia visą dieną.


  4. Kai esate nusiminę, ko labiausiai norite?

    • a) Kad kas nors pasakytų, jog mane supranta ir palaiko.

    • b) Kad kažkas praleistų laiką su manimi ir mane išklausytų.

    • c) Kad kas nors padovanotų netikėtą dovaną kaip dėmesio ženklą.

    • d) Kad man padėtų išspręsti situaciją.

    • e) Kad mane apkabintų ir leistų jausti jų artumą.


Rezultatai: kokia jūsų meilės kalba?

Daugiausiai atsakymų „a“: Palaikymo žodžiai – Jums svarbiausia girdėti žodžius, kurie rodo dėkingumą, meilę ir pagarbą.

Daugiausiai atsakymų „b“: Kokybiškas laikas – Jūs jaučiatės mylimas, kai su jumis leidžiamas laikas be trukdžių.

Daugiausiai atsakymų „c“: Dovanų teikimas – Jums svarbu jausti, kad apie jus buvo pagalvota per mažas ar dideles dovanas.

Daugiausiai atsakymų „d“: Paslaugos/ Pagalbos darbai – Jus labiausiai sujaudina, kai kas nors padeda jums praktiškais veiksmais.

Daugiausiai atsakymų „e“: Fiziniai prisilietimai – Artumas ir fizinis ryšys yra tai, kas jums leidžia jaustis mylimam.



Comments


Šiek tiek reklamos.

Žinotina, kad reklama parenkama automatiškai, aš jos nekontroliuoju:

© 2023. Psichologė Jolita Sorokinaitė. Psichologinis konsultavimas internetu.

bottom of page