Nerimas: kada kreiptis pagalbos?
- Jolita Sorokinaite
- 03-03
- 3 min. skaitymo
Žinote tą jausmą, kai širdis ima plakti greičiau, delnai prakaituoja, o mintys sukasi tarsi nesibaigiančiame rate? Tai nerimas – nemalonus svečias, kuris kartas nuo karto aplanko kiekvieną iš mūsų. Kartais jis padeda mums susikaupti ir geriau pasirodyti svarbioje situacijoje, tačiau kartais ima trukdyti gyventi pilnavertį gyvenimą.
Kada nerimas iš pagalbininko virsta priešu? Kaip atpažinti, kada metas kreiptis pagalbos? Šiame straipsnyje aptarsime nerimo požymius, išsiaiškinsime, kada jis tampa problema, ir kaip psichologas gali padėti susigrąžinti vidinę ramybę.

Nerimo požymiai
Nerimas gali pasireikšti įvairiai. Vieniems tai gali būti fiziniai pojūčiai, tokie kaip padažnėjęs širdies plakimas, dusulys, galvos svaigimas, skrandžio skausmai. Kitiems nerimas labiau pasireiškia emociniu lygmeniu - nuolatinis nerimas, baimė, dirglumas, sunkumai susikaupti. Dar kitiems nerimas gali pasireikšti elgesiu – vengimas tam tikrų situacijų, nuolatinis pergyvenimas dėl ateities, miego sutrikimai.
Svarbu suprasti, kad nerimas yra individuali patirtis. Kiekvienas žmogus jį išgyvena skirtingai, todėl nėra vieno universalaus nerimo apibrėžimo. Tačiau yra keletas bendrų požymių, kurie gali rodyti, kad susiduriate su nerimu:
Fiziniai požymiai, tokie kaip padažnėjęs širdies plakimas, dusulys, galvos svaigimas, prakaitavimas, drebulys, raumenų įtampa, skrandžio skausmai, pykinimas, viduriavimas, miego sutrikimai.
Emociniai požymiai, kai pavyzdžiui nuolatinis nerimas, baimė, panika, dirglumas, liūdesys, neviltis, sunkumai susikaupti, atminties problemos, nepasitikėjimas savimi.
Elgesio požymiai, tai gali būti vengimas tam tikrų situacijų, nuolatinis pergyvenimas dėl ateities, kontrolės poreikis, perfekcionizmas, socialinė izoliacija, piktnaudžiavimas alkoholiu ar narkotikais.
Kada nerimas tampa problema?
Kaip minėjau anksčiau, nerimas yra natūrali žmogaus emocija. Jis padeda mums mobilizuotis ir susidoroti su iššūkiais. Tačiau kada nerimas tampa problema, reikalaujančia profesionalios pagalbos?
Štai keletas požymių, kurie gali rodyti, kad metas kreiptis į specialistą:
Nerimas yra intensyvus ir nuolatinis. Jaučiate nerimą didžiąją laiko dalį, net ir tada, kai nėra jokios akivaizdžios priežasties.
Nerimas trukdo jūsų kasdieniam gyvenimui. Jis trukdo jums dirbti, mokytis, palaikyti santykius ar mėgautis laisvalaikiu.
Nerimas sukelia fizinius simptomus. Jaučiate padažnėjusį širdies plakimą, dusulį, galvos svaigimą ar kitus fizinius negalavimus.
Nerimas verčia jus vengti tam tikrų situacijų. Pavyzdžiui, vengiate viešų vietų, socialinių susibūrimų ar kelionių.
Nerimas sukelia jums neigiamas mintis ir jausmus. Jaučiate baimę, paniką, neviltį ar nepasitikėjimą savimi.
Nerimas trunka ilgiau nei šešis mėnesius.
Jei atpažįstate save šiuose aprašymuose, svarbu žinoti, kad nesate vieni. Daugelis žmonių susiduria su nerimu, ir yra veiksmingų būdų jam įveikti. Kreipimasis į psichologą gali būti pirmas žingsnis jūsų kelionėje į ramybę ir emocinę gerovę.
Kaip psichologas gali padėti?
Psichologas gali padėti įveikti nerimą, suteikdamas jums saugią ir palaikančią erdvę išsikalbėti apie savo problemas ir jausmus. Jis padės jums suprasti nerimo priežastis, atpažinti nerimą keliančius veiksnius ir išmokti veiksmingų strategijų jam valdyti.
Štai keletas būdų, kaip psichologas gali padėti:
Kognityvinė elgesio terapija (KET). KET yra vienas iš efektyviausių nerimo gydymo metodų. Jis padeda atpažinti ir pakeisti neigiamas mintis ir elgesį, kurie prisideda prie nerimo.
Atsipalaidavimo technikos. Psichologas gali išmokyti jus įvairių atsipalaidavimo technikų, tokių kaip gilus kvėpavimas, progresuojantis raumenų atpalaidavimas ir meditacija, kurios padės sumažinti nerimo simptomus.
Dėmesingo įsisąmoninimo praktikos. Dėmesingo įsisąmoninimo praktikos padeda sutelkti dėmesį į dabartinį momentą ir atsiriboti nuo nerimą keliančių minčių.
Emocinio reguliavimo įgūdžiai. Psichologas gali padėti jums išmokti atpažinti ir valdyti savo emocijas, įskaitant nerimą.
Streso valdymo technikos. Psichologas gali išmokyti jus veiksmingų streso valdymo technikų, kurios padės sumažinti nerimą ir pagerinti bendrą savijautą.
Svarbu pabrėžti, kad psichologo pagalba yra individualizuota ir pritaikyta prie kiekvieno kliento poreikių. Aš kaip psichologė pasirengusi dibrti kartu su jumis, kad labiau suprasti jūsų nerimo šaltinį ir sukurti gydymo planą, kuris padėtų jums pasiekti jūsų tikslus ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Puikiai suprantu, kad apsispręsti kreiptis pagalbos gali būti nelengva. Tačiau žinokite, kad esate ne vienas ir yra žmonių, kurie nori ir gali jums padėti.
Jei nerimas trukdo jums gyventi pilnavertį gyvenimą, nedelskite ir kreipkitės pagalbos. Aš esu čia, kad padėčiau jums susigrąžinti ramybę ir pasitikėjimą savimi.
Užsiregistruokite konsultacijai jau šiandien. Kartu mes galime įveikti nerimą ir atrasti kelią į emocinę gerovę.
Jolita Sorokinaitė. Psichologė.
Comments