Streso įveikos strategijos kasdieniame gyvenime
- Jolita Sorokinaite
- 2024-07-09
- 6 min. skaitymo
Atnaujinta: 2024-08-01

Stresas yra neišvengiama kasdienio gyvenimo dalis ir yra daugybė būdų, kaip efektyviai jį valdyti. Šiame straipsnyje aptarsiu keletą praktinių patarimų, kurie viliuosi padės Tau sumažinti stresą ir pagerinti bendrą savijautą.
Kas yra stresas? Ir kaip jis veikia mūsų gyvenimus?
Stresas yra organizmo atsakas į bet kokią situaciją, kuri reikalauja asmens prisitaikymo ar tam tikrų pokyčių gyvenime. Šis atsakas gali būti tiek fizinis, tiek emocinis ar psichologinis. Atsakas gali būti tiek į išorinius, tiek į vidinius dirgiklius, kurie vadinami stresoriais. Šie stresoriai gali būti labai įvairūs: nuo kasdienių gyvenimo problemų, tokių kaip darbo krūvis ar šeimos įsipareigojimai, iki rimtų gyvenimo įvykių, tokių kaip liga, skyrybos ar finansiniai sunkumai.
Streso rūšys:
Trumpalaikis stresas (ūmus stresas)
Tai trumpalaikė, dažnai intensyvi reakcija į konkretų įvykį ar situaciją. Pavyzdžiai: viešas kalbėjimas, egzaminas ar konfliktas darbe. Poveikis: Nors ūmus ir trumpalaikis stresas gali būti nemalonus, jis paprastai praeina greitai ir gali netgi padėti motyvuoti ir skatinti spręsti problemas.
Ilgalaikis stresas (lėtinis stresas)
Fiziologinė streso reakcija
Kai organizmas patiria stresą, aktyvuojasi vadinamasis „kovos ar bėgimo“ atsakas. Šis atsakas apima daugybę fiziologinių pokyčių tokių kaip tam tikrų hormonų išsiskyrimas. Paprastai mes kalbame apie kortizolį ir andrenaliną. Šie hormonai padidina širdies ritmą, kraujospūdį ir energijos lygį. Padidėja širdies ritmas, kraujas paskirstomas į svarbiausias raumenų grupes, kad būtų pasiruošta veikti. Kvėpavimas tampa greitesnis ir paviršutiniškesnis, kad būtų daugiau deguonies raumenims. Lėtėja virškinimas, nes energija nukreipiama į kovą ar bėgimą.
Psichologinė streso reakcija
Kalbant apie psichologinius aspektus, galime sakyti, kad stresas gali sukelti įvairias emocijas ir elgesio pokyčius, tokius kaip nerimas, irzlumas, liūdesys, bejėgiškumo jausmas. Taip pat gali turėti įtakos miego kokybei, kai pasireiškia miego sutrikimai arba galime pastebėti apetito pokyčius, padidėjęs ar sumažėjęs alkoholio ar kitų medžiagų vartojimas, socialinis atsiskyrimas, kitaip tariant socialinės izoliacijos požymiai.
Poveikis sveikatai
Taip pat ilgalaikis ar intensyvus stresas gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Fizine prasme gali pasireikšti širdies ir kraujagyslių ligos, aukštas kraujospūdis, virškinimo problemos, galvos skausmai, raumenų įtampa. Kalbant apie psichinę sveikatą, tai pasireiškianti depresija, nerimo sutrikimai, panikos priepuoliai. Poveikis imuninei sveikatai - susilpnėjusi imuninė sistema, didesnė infekcijų ir ligų rizika, peršalimo ligos ir pan.
Ką galima daryti su tuo? Kaip susidoroti su stresu?
Taip, kasdienis stresas yra neišvengiamas daugelio mūsų gyvenimo palydovas. Nesvarbu, ar tai būtų darbo krūvis, šeimos įsipareigojimai, finansiniai rūpesčiai ar kiti iššūkiai, stresas gali pasireikšti įvairiomis formomis ir paveikti mūsų fizinę bei emocinę savijautą. Svarbu suprasti, kad stresas yra natūrali reakcija į sudėtingas situacijas ir jo visiškai išvengti neįmanoma. Tačiau yra daugybė būdų, kaip efektyviai valdyti stresą ir sumažinti jo poveikį. Taigi, ką daryti? Kaip valdyti stresą? Štai keletas patarimų ka gali padaryti savarankiškai, namie ar kitoje aplinkoje.

1. Praktikuok gilaus kvėpavimo pratimus!
Gilus kvėpavimas yra vienas paprasčiausių ir efektyviausių būdų sumažinti stresą ir atpalaiduoti kūną. Kai esame įsitempę ar nerimaujame, mūsų kvėpavimas tampa paviršutiniškas ir greitas. Praktikuojant gilaus kvėpavimo pratimus, galima sulėtinti širdies ritmą, sumažinti įtampą ir nuraminti protą.
Kaip tai padaryti:
Surask ramų kampelį, kur galėtum kelias minutes praleisti vienas.
Patogiai atsisėsk arba atsigulk.
Užmerk akis ir susitelk į savo kvėpavimą.
Giliai įkvėpk per nosį, skaičiuok iki keturių.
Užlaikyk kvėpavimą skaičiuok iki keturių.
Lėtai iškvėpk per burną, skaičiuodamas (a) iki keturių.
Kartok šį pratimą 5-10 minučių.
2. Rask laiko fiziniam aktyvumui!
Reguliarus fizinis aktyvumas yra puikus būdas sumažinti stresą ir pagerinti bendrą savijautą. Sportuojant organizmas išskiria endorfinus, kurie gerina nuotaiką, mažina įtampą ir suteikia energijos. Net ir trumpas pasivaikščiojimas ar lengva mankšta gali turėti teigiamą poveikį.
Kaip tai padaryti:
Pasivaikščiok parke ar gamtoje.
Sudalyvauk jogos ar pilates užsiėmime.
Bėgiok arba važinėk dviračiu.
Netgi trumpas 10-15 minučių aktyvumas per dieną gali turėti teigiamą poveikį.

3. Praktikuok mindfulness ir meditaciją!
Mindfulness ir meditacija padeda sumažinti nerimą ir stresą, suteikia daugiau ramybės ir aiškumo. Tai gebėjimas būti pilnai šiuo metu ir suvokti savo mintis bei jausmus be vertinimo, čia ir dabar. Praktikuojant mindfulness, galima pagerinti dėmesio koncentraciją ir sumažinti streso lygį.
Kaip tai padaryti:
Skirk kelias minutes kasdien sąmoningam kvėpavimui.
Medituok, sutelkdami dėmesį į savo kvėpavimą arba kūno pojūčius.
Praktikuok dėmesingą valgymą, atkreipdami dėmesį į maisto skonį, tekstūrą ir kvapą.
4. Efektyviai valdyk savo laiką!
Geras laiko valdymas padeda sumažinti stresą, nes sumažėja skubėjimo ir nebaigtų darbų jausmas. Suplanuojant savo dieną ir nustatant prioritetus, galima geriau valdyti užduotis ir išvengti pervargimo.
Kaip tai padaryti:
Sudaryk dienos ar savaitės užduočių sąrašą.
Nustatyk prioritetus ir pradėk nuo svarbiausių užduočių.
Skirk laiko poilsiui ir pertraukoms tarp užduočių.
Naudok planavimo įrankius, pvz., kalendorius ar užduočių valdymo programėles.
5. Užtikrinkite kokybišką miegą!
Kokybiškas miegas yra būtinas gerai savijautai ir streso valdymui. Miego trūkumas gali padidinti streso lygį ir sumažinti gebėjimą susidoroti su kasdienėmis problemomis. Laikydamiesi sveiko miego režimo, gali pagerinti savo nuotaiką ir energijos lygį.
Kaip tai padaryti:
Laikykis pastovaus miego grafiko, eik miegoti ir kelkis tuo pačiu metu kiekvieną dieną.
Sukurk ramią miego aplinką: tamsią, vėsią ir tylią.
Venk kofeino ir elektroninių prietaisų naudojimo prieš miegą.
Praktikuok atsipalaidavimo technikas, pvz., skaitykite knygą ar klausykitės ramios muzikos prieš miegą.

6. Ieškok socialinės paramos!
Bendravimas su draugais, šeima ar kolegomis padeda sumažinti stresą ir suteikia emocinį palaikymą. Pasidalindamas savo jausmais ir išgyvenimais su artimaisiais ar draugais, gali geriau suprasti save ir padėti pats sau valdyti stresą.
Kaip tai padaryti:
Pasikalbėk su draugais ar šeimos nariais apie tai, kas Tave jaudina.
Dalyvauk socialiniuose renginiuose ar bendruomenės veikloje.
Ieškok profesionalios pagalbos, jei jauti tokį poreikį, jei jauti, kad stresas tampa nevaldoma problema.
Reikia pagalbos? Susitikim:
Papildomi patarimai:
Užsiimk kūrybine veikla.
Kūrybinė veikla, tokia kaip piešimas, rašymas ar muzikos klausymas, gali padėti atsipalaiduoti ir sumažinti streso lygį. Kūryba leidžia išreikšti jausmus ir mintis, suteikia malonumo ir padeda pabėgti nuo kasdienių rūpesčių.
Valgyk subalansuotą maistą.
Sveika mityba padeda išlaikyti energijos lygį ir gerą nuotaiką, todėl svarbu valgyti įvairų ir subalansuotą maistą. Venk perdirbtų maisto produktų ir greito maisto, kurie gali padidinti nerimą ir nuovargį.
Praktikuok pozityvų mąstymą.
Fokusavimasis į teigiamus gyvenimo aspektus ir sėkmes gali padėti sumažinti streso lygį ir pagerinti nuotaiką. Stenkis pastebėti ir vertinti teigiamus dalykus. Gali rašyti dėkingumo dienoraštį ar tiesiog reguliariai skirti laiko apmąstymams apie tai, kas Tavo gyvenime yra gera.
Ribok alkoholio ir kofeino vartojimą.
Pernelyg didelis alkoholio ir kofeino vartojimas gali padidinti streso lygį ir sutrikdyti miegą, todėl svarbu juos vartoti saikingai. Vietoj to rinkis sveikus gėrimus, tokius kaip vanduo, žolelių arbatos ar natūralios sultys.

Užjausk save. Užuojauta sau kaip streso valdymo būdas.
Užuojauta sau, dar vadinama savęs gailestingumu, yra svarbus emocinis gebėjimas, kuris gali žymiai pagerinti psichologinę ir emocinę gerovę. Tai praktika, kurią skatina įsisąmoninimas ir supratimas, kad visi žmonės patiria sunkumų ir kančių, ir kad būtina būti geriems sau, ypač sunkiais momentais. Štai kaip užuojauta sau gali padėti:
Visų pirma, užuojauta sau, gailestingumas sau, tai lyg gebėjimas sumažinti savikritiką. Daugelis žmonių yra labai kritiški sau (savikritiški), ypač kai susiduria su nesėkmėmis ar klaidomis. Užuojauta sau padeda priimti savo trūkumus ir klaidas su supratingumu ir atlaidumu, o ne griežtai save vertint.
Kaip tai padaryti:
Pastebėk, kai esi kritiškas (a) sau, ir sąmoningai pasistenk būti švelnesniu (ė).
Įsivaizduokite, kaip kalbėtumėte su geru draugu, kuris patiria tą pačią situaciją, ir kalbėkite su savimi taip pat švelniai.
Taip pat praktikuojant užuojautą sau, galima geriau suprasti ir valdyti savo emocijas, taip pagerinant emocinę reguliaciją. Tai padeda atpažinti ir priimti savo jausmus be vertinimo, leidžiant jiems natūraliai praeiti.
Kaip tai padaryti:
Praktikuok mindfulness meditaciją, kad sąmoningai pastebėtumei savo emocijas.
Leisk sau jausti emocijas ir priimk jas kaip natūralią reakciją į gyvenimo įvykius.
Be to, tai skatina vidinį gydymą. Užuojauta sau padeda gydyti emocinius randus ir traumas, nes leidžia atleisti sau už praeities klaidas ir nesėkmes. Tai suteikia erdvę vidiniam augimui ir gijimui.
Kaip tai padaryti:
Rašyk dienoraštį apie savo jausmus ir patirtis, leisk dienoraštyje sau išreikšti skausmą ir liūdesį.
Praktikuok atleidimą sau, kartodamas teigiamus teiginius, tokius kaip „Aš vertas meilės ir atleidimo“, kitaip vadinamos afirmacijos, kurių pavyzdžių gali rasti daugiau straipsnyje apie kaltę, gėda, čia.
Stiprina atsparumą. Užuojauta sau padeda stiprinti atsparumą, nes leidžia lengviau susidoroti su stresu ir sunkumais. Tai suteikia vidinės stiprybės ir pasitikėjimo savimi, padedant greičiau atsistatyti po nesėkmių.
Kaip tai padaryti:
Primink sau, kad sunkumai yra natūrali gyvenimo dalis ir kad Tu turi gebėjimą juos įveikti.
Praktikuok dėkingumą, pastebėdamas (a) teigiamus dalykus savo gyvenime, net ir sunkiais momentais.
Užuojauta sau skatina sveikus santykius. Buvo pastebėta, kad žmonės, praktikuojantys užuojautą sau, dažnai turi sveikesnius ir stipresnius santykius su kitais. Tai leidžia būti atlaidesniems ir supratingesniems ne tik sau, bet ir kitiems, kas pagerina tarpasmeninius santykius.
Kaip tai padaryti:
Būk atviras (a) ir sąžiningas (a) apie savo jausmus su artimaisiais.
Praktikuok empatiją ir supratimą kitų žmonių atžvilgiu, leidžiant sau ir jiems būti netobuliems.
Moksliniai tyrimai rodo, kad užuojauta sau pagerina bendrą psichologinę sveikatą. Ji yra susijusi su mažesniu depresijos, nerimo ir streso lygiu. Tai padeda kurti pozityvesnį požiūrį į gyvenimą ir gerina bendrą psichologinę sveikatą.
Kaip tai padaryti:
Kasdien kalbėk sau ir apie save teigiamus dalykus ir sąmoningai stebėk, kai esi per daug kritiškas (a) sau.
Dalyvauk užsiėmimuose ar terapijoje, kuri skatina savęs priėmimą ir užuojautą sau.
Taigi,
Praktiniai patarimai, kaip ugdyti užuojautą sau
Užuojautos sau meditacija:
Skirki keletą minučių kiekvieną dieną meditacijai, kurios metu koncentruokitės į gerumo ir švelnumo jausmus sau.
Teigiami teiginiai sau, afirmacijos:
Kartok teigiamus dalykus apie save, tokius kaip „Aš esu vertas meilės ir supratimo“ arba „Aš darau viską, ką galiu šiuo metu“.
Dienoraščio rašymas:
Rašyk apie savo patirtis ir jausmus, pabandyk geriau suprasti ir priimti save.
Pasirūpinimas savimi:
Skirk laiko veikloms, kurios jums teikia džiaugsmą ir atpalaiduoja, pvz., skaitymas, maudymasis vonioje, pasivaikščiojimas gamtoje.
Empatija kitiems:
Praktikuodamas (a) užuojautą kitiems, gali lengviau suprasti ir priimti savo pačio (ios) trūkumus ir sunkumus.
Tavo J.
Reikia pagalbos? Susitikim:
Commenti